Rush Soccer | The Largest Youth Soccer Club in the World

International Teams from Merida Rush (Mexico), Honduras Rush and Peru Rush arrive in Colorado for this weekends Denver Cup. Good luck in America!  ***  U15 Rush Select Girls preparing for Germany/Holland Trip in mid August  ***  Players from Colorado and Texas Rush to compete in the U20 World Cup in Canada starting August 5th.

Region I Homepage

Print

Welcome to the home page for Rush at the Region I Championships. This region is starting to have more and more Rush teams make the Championships as more Rush branches are formed in the Northeast. The Region I tournament does not include a quarterfinal round like the other three regions so the opening round games are crucial.

2014 - 
Current qualifying clubs include:
Delaware, New Jersey, Pennsylvania and Maryland Rush

DAY I – June 27th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

10

DE 13B

BYSANY Soccer Central (NY-W)

W 2-0

1-0-0 

8:00AM

17

DE 18B

Rocky Hill CFC Wolves (CT)

W 2-1

1-0-0 

9:15 AM

4

DE 12G

Nordic SC (VT)

W 6-0

1-0-0 

9:45AM

3

NJ 15G

EPIC SC Blizzard (WV)

W 3-0

1-0-0 

11:30AM

19

DE 15B

Lake Grove Newfield (NY-E)

W 3-2

1-0-0 

11:30AM

9

DE 19B

United FC Adidas (NY-W)

W 1-0

1-0-0 

11:30AM

2

DE 15G

BRYC Elite (VA)

W 3-2

1-0-0 

11:45AM

8

DE 12B

Cobras FC (NY-W)

L 4-1

0-1-0 

12:00PM

21

DE 14G

FSA FC Navy (CT)

L 3-0

0-1-0 

1:15PM

13

DE 17G

Empire Revolution Blue (NY-W)

W 2-0

1-0-0 

1:20PM

10

DE 13G

Bayside Bolts Red (RI)

W 2-0

1-0-0 

2:40PM

22

DE 14B

Dix Hills Hurricanes (NY-E)

W 1-0

1-0-0 

3:00PM

3

MD 16G

Syracuse DA (NY-W)

T 1-1

0-0-1 

4:00PM

10

PA 13G

Bethesda Academy Blue (MD)

T 1-1

0-0-1 

4:45PM

14

DE 16G

West Virginia Chaos (WV)

T 2-2

0-0-1 

4:45PM

13

NJ 16G

NJ Stallions Dynamite (NJ)

W 1-0

1-0-0 


DAY II – June 28th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

4

DE 12B

PWSI Courage Red (VA)

L 6-1

0-2-0

8:00AM

20

DE 15B

Black Watch Premier (RI)

W 3-0

2-0-0 

8:00AM

5

DE 19B

Beachside SC (CT)

L 6-2

1-1-0

8:00AM

10

DE 13G

NHP Wildcats Firecats (NY-E)

W 2-1 

2-0-0 

8:00AM

2

DE 15G

ASA Azzuri (MD)

W 1-0 

2-0-0 

9:20AM

21

DE 14B

Loudon SC (VA)

W 1-0 

2-0-0

9:45AM

13

DE 17G

Far Post SC Bolts (VT)

L 3-0 

1-1-0

10:40AM

11

PA 13G

CFC Arsenal (CT)

L 3-0 

0-1-1

11:30AM

2

MD 16G

GPS-MA Elite (MA)

W 4-0 

1-0-1 

1:15PM

13

DE 16G

New Jersey Rush (NJ)

L 1-0 

0-1-1

1:15PM

13

NJ 16G

Delaware Rush (DE)

W 1-0 

2-0-0 

2:15PM

8

DE 12G

Victory Express (PA-W)

L 1-0

1-1-0 

2:40PM

11

DE 13B

PDA Donovan (NJ)

L 1-0

1-1-0

3:00PM

17

DE 18B

Downtown United White (NY-E)

T 1-1 

1-0-1

4:20PM

19

DE 14G

Quickstrike FC (NY-E)

L 3-1

0-2-0 

4:45PM

3

NJ 15G

YMS Premier Explosion (PA-E)

 T 1-1

1-0-1

DAY III – June 29th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

14

MD 16G

Penn Legacy Black (PA-E)

W 3-0 

2-0-1* 

9:15AM

8

DE 12G

Fury Dragons (WV)

W 5-0

2-1-0e 

9:20AM

11

DE 13B

Baltimore Celtic Dynasty (MD)

T 0-0

1-1-1e 

9:45AM

3

DE 16G

NJ Stallions Dynamite (NJ)

L 4-1 

0-2-1e 

9:45AM

2

NJ 16G

West Virginia Chaos (WV)

T 1-1 

2-0-1* 

10:40AM

21

DE 14G

YMS Premier Pride (PA-E)

L 2-1

0-3-0e 

11:30AM

20

DE 15B

Black Watch Burlington (VT)

W 2-0 

3-0-0* 

11:30AM

17

DE 18B

Lehigh Valley United (PA-E)

T 1-1

1-0-2e

11:45AM

8

DE 12B

Beadling Soccer Club (PA-W)

L 5-0

0-3-0

1:15PM

2

NJ 15G

Far Post SC Premier (VT)

T 1-1

1-0-2 

1:20PM

22

DE 14B

Northern Steel Bayern (PA-W)

T 1-1

2-0-1* 

2:40PM

10

DE 13G

MCU Portland Phoenix (ME)

L 2-0

2-1-0* 

3:00PM

6

DE 19B

Beadling SC (PA-W)

L 2-1 

1-2-0e 

3:00PM

2

DE 15G

Brentwood SC Freedom (NY-E)

W 2-0

3-0-0*

4:00PM

22

PA 13G

MUSC Athletica (WV)

W 3-0

1-1-1e 

4:45PM

13

DE 17G

Bayside FC Bolts (RI)

L 3-0

1-2-0e 

*advance to Semi-finals

DAY IV – June 30th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

2

MD 16G

Brentwood SC Pride (NY-E)

W 2-0*

 

8:00AM

3

NJ 16G

Beadling SC Wolfpack (PA-W)

L 2-0 

 

9:45AM

14

DE 15B

Malboro SA Warriors Blue (NJ)

W 2-0*

 

9:45AM

16

DE 13G

Greater Birmingham FC (NY-W)

L 1-0

 

10:00AM

3

DE 15G

Loudon Red (VA)

L 1-0 

 

11:30AM

20

DE 14B

FSA FC Navy (CT)

W 1-0*

 

*advance to Championship Game

DAY V – July 1st

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

2

MD 16G

Beadling SC Wolfpack (PA-W)

L 1-0

 

10:00AM

14

DE 14B

Arlington SA Eagles Red (VA)

 

 

10:15AM

3

DE 15B

Loudon SC Red (VA)

 

 

2013 - The 2013 Region I Championships take place June 27-July 2 at the University of Rhode Island in Kingston, Rhode Island. Schedules will be available in early/mid June and scores will be updated through out the event.

Current qualifying teams include:
Delaware: U12B, U12G, U13B, U13G, U14B, U14G, U15G, U16G, U17B, U17G, U18B
New York: U15G 
Maryland: U19G 

DAY I – June 28th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

URI-19

NY 13B

Patriot FC Red (PA-E)

L 1-0 

0-1-0 

9:45AM

URI-15

DE 17G

CFC Arsenal (CT)

 L 1-0

0-1-0 

10:40AM

URI-17

DE 13B

Empire Revolution Blue (NY-W)

T 2-2 

0-0-1 

10:40AM

URI-18

DE 14G

Yardley Exposion (PA-E)

L 4-1 

0-1-0 

11:15AM

URI-16

DE 18B

FC Frederick 94 (MD)

L 1-0

0-1-0 

11:30AM

URI-2

DE 17B

Seacoast United Premier (NH)

T 1-1

0-0-1 

11:30AM

URI-10

MD 19G

FC Stars of Mass (MA)

 L 4-0

0-1-0 

11:45AM

URI-8

DE 12G

West Virginia United (WV)

W 4-0 

1-0-0 

1:00PM

URI-21

DE 12B

WV Chaos (WV)

W 2-1

1-0-0 

1:00PM

URI-16

DE 14B

Loudoun 98 Red (VA)

L 1-0

0-1-0 

1:15PM

URI-9

DE 15G

PDA Spurs (NJ)

T 3-3

0-0-1 

1:20PM

URI-22

DE 13G

FC Stars of Mass (MA)

L 6-0

0-1-0 

3:00PM

URI-2

DE 16G

Seacoast United (ME)

W 2-0 

1-0-0 

DAY II – June 29th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

URI-21

DE 12B

Lusitana Sport (RI)

W 2-0

2-0-0 

8:00AM

URI-16

DE 14B

Bruno United FC (RI)

L 4-1

0-2-0 

8:00AM

URI-13

DE 17B

Beachside (CT)

L 3-1

0-1-1 

8:00AM

URI-8

DE 12G

SYA Cardinals Red (VA)

W 1-0 

2-0-0 

8:00AM

URI-22

DE 13G

Toms River FC (NJ)

W 2-1 

1-1-0 

9:45AM

URI-15

DE 15G

Mass Premier Renegades (MA)

L 2-0 

0-1-1 

11:30AM

URI-11

DE 16G

Toms River FC (NJ)

T 2-2 

1-0-1 

12:00PM

URI-17

NY 13B

Burlington Catamounts (VT)

L 1-0

0-2-0 

1:15PM

URI-5

DE 18B

FC Delco (PA-E)

T 1-1 

0-1-1 

1:20PM

URI-18

DE 14G

NJ Stallions Academy (NJ)

T 1-1

0-1-1 

2:40PM

URI-22

DE 13B

FC Blazers (MA)

T 1-1 

0-0-2 

4:45PM

URI-13

DE 17G

Far Post SC Premier (VT)

W 1-0

1-1-0 

4:45PM

URI-7

MD 19G

Manhattan SC Pride (NY-E)

L 4-1

0-2-0 

DAY III – June 30th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00AM

URI-6

DE 18B

NHPSA Classics Elite (NH)

W 3-0

1-1-1 

8:00AM

URI-15

DE 16G

Far Post SC Premier (VT)

W 1-0

2-0-1 

8:00AM

URI-19

NY 13B

Century V United Elite (PA-W)

L 2-1

0-3-0 

9:20AM

URI-20

DE 14G

BRYC 98 Elite (VA)

L 5-3 

0-2-1 

9:45AM

URI-10

MD 19G

Chantilly SC Burn (VA)

L 9-0 

0-3-0 

10:40AM

URI-22

DE 13B

FSA FC (CT)

L 4-1 

0-1-2 

11:45AM

URI-4

DE 12G

Greater Binghampton (NY-W)

T 0-0 

2-0-1* 

1:00PM

URI-21

DE 12B

PDA (NJ)

L 1-0

2-1-0*

1:15PM

URI-2

DE 17G

Empire Revolution (NY-W)

W 3-0 

2-1-0* 

1:20PM

URI-17

DE 13G

FSA FC Navy (CT)

L 1-0 

1-2-0 

2:40PM

URI-18

DE 14B

Bethesda Blue (MD)

L 3-0 

0-3-0

3:00PM

URI-15

DE 17B

Massapequa SC (NY-E)

T 2-2

0-1-2 

4:45PM

URI-11

DE 15G

Brentwood SC Pride (NY-E)

T 1-1

0-1-2 

DAY IV – July 1st

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

10:00AM

URI-3

DE 17G

Aztec Soccer Premier (MA)

L 5-3

 

11:00AM

URI-8

DE 12G

Northtowns Rage (NY-W)

W 3-0 

 

12:30PM

URI-11

DE 12B

TSF Academy (NJ)

L 1-0


DAY V – July 2nd

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

9:45AM

URI-8

DE 12G

Alleycats Ocicats (NY-E)

W 1-0 

 


2012 - Delaware Rush led the way at the 2012 Region I Championships in 2012 with 7 teams advancing to the Regional level. The lone team from New York Rush would be the last Rush team standing though as they advanced to the Semi-finals but lost to Seacoast United (NH).

DAY I – June 29th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00 AM

HHS 4

DE 14 Girls

Oakwood SC Pride (CT)

 T 2-2

0-0-1 

9:45 AM

CP 19

NY 17 Girls

WVSC Rowdies 94 (WV)

W 1-0

1-0-0 

10:20 AM

HHS 1

DE 12 Girls

Marlton Lightning (NJ)

L 2-1

0-1-0 

11:30 AM

EC 9

DE 19 Girls

Penn Fusion 92 (PA-E)

L 3-0

0-1-0 

1:15 PM

CP 16

DE 16 Boys

SOCA Lightning (VA)

W 5-1

1-0-0 

2:40 PM

HHS 6

DE 13 Girls

FSAFC United Navy (CT)

L 3-0

0-1-0 

3:00 PM

CP 15

DE 17 Boys

Seacoast United (ME)

T 1-1

0-0-1 

3:00 PM

CP 22

DE 16 Girls

Century V United (PA-W)

L 4-0

0-1-0 

DAY II – June 30th

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00 AM

EC 11

DE 19 Girls

Syracuse Blitz Tsunami (NY-W)

W 4-3

1-1-0 

9:20 AM

HHS 5

DE 13 Girls

Lusitana (RI)

W 5-1

1-1-0 

9:45 AM

CP 21

DE 16 Boys

Nordic Soccer Club (VT)

W 3-0

2-0-0 

11:30 AM

CP 19

DE 16 Girls

Seacoast Utd. Showcase (NH)

W 4-3

1-1-0 

11:30 AM

CP 21

DE 17 Boys

Ocean United (NJ)

W 3-1

1-0-1 

2:40 PM

HHS 5

DE 14 Girls

HYS Freedom (VA)

L 3-0

0-1-1 

4:20 PM

HHS 1

DE 12 Girls

Hotspurs Xtreme (PA-W)

W 1-0

1-1-0 

4:45 PM

CP 15

NY 17 Girls

Seacoast United (ME)

W 2-1

 2-0-0

DAY III – July 1st

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

8:00 AM

CP 19

DE 17 Boys

FC Frederick 94 (MD)

T 0-0

1-0-2 

8:00 AM

CP 21

DE 16 Girls

WVUSC Shox (WV)

T 1-1 

1-1-1 

10:40 AM

HHS 5

DE 14 Girls

Seacoast United (NH)

L 1-0

0-2-1 

11:30 AM

HHS 1

DE 12 Girls

Buckingham Utd. Wave (PA-E)

L 1-0

1-2-0 

1:15 PM

CP 22

NY 17 Girls

Far Post SC (VT)

W 3-0

3-0-0 

2:40 PM

HHS 7

DE 13 Girls

Albertson Red Fury (NY-E)

T 0-0

1-1-1 

3:00 PM

EC 9

DE 19 Girls

CFC United (CT)

W 2-0

2-1-0 

4:45 PM

CP 17

DE 16 Boys

OBGC Rangers (MD)

L 2-0

2-1-0 

DAY IV – July 2nd

Time

Field

Team

Opponent

Score

Record

10:00 AM

CP 22

NY 17 Girls

Seacoast United (NH)

L 3-2

 Elim.

NATIONAL SPONSORS
FAN STORE
Create Your Own Rush Fan Gear
PARTNERSHIPS

   Digital Banner Brazuca 160x600 Reveal